Projelerimiz

BOOST Sivil Toplum Teknoloji Hızlandırma Programı

Koç Holding ve UNDP Eurasia ortaklığında gerçekleşen BOOST Sivil Toplum Teknoloji Hızlandırma Programı’nın katılımcılarından biri olduk. Program sivil toplum kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerini destekleyerek etki ve erişimlerini artırmayı amaçlamaktadır. Uluslararası ve ulusal ölçekte farklı deneyim ve uzmanlıkları bir araya getiren BOOST Sivil Toplum Teknoloji Hızlandırma Programı, programa katılan sivil toplum kuruluşlarına dijital dönüşüm süreçlerini somut bir proje önerisi üzerinden tasarlama ve uygulama imkânı sunmuştur. Sivil toplum kuruluşları, programa faaliyet gösterdikleri alanda teknoloji ile etkilerini veya erişimlerini artıracak çözüm önerileriyle başvurularını yapmıştır. Programın ilk aşamasına katılmaya hak kazanan 20 sivil toplum kuruluşundan biri olduk ve program kapsamında, gönüllülerimiz, mezunlarımız, öğretmenlerimiz ve destekçilerimizle birlikte daha etkin çalışmamıza fırsat verecek dijital teknolojileri de içeren çözüm önerimizi hayata geçirmek için çalıştık ve mentorluk eğitimleri aldık. Haziran ayından tamamlanan programın ikinci aşamasına devam edecek 7 sivil toplum kuruluşundan biri olduk. Koç Holding, UNDP ve Koç Üniversitesi Kworks ekibi destekleriyle Ağustos 2021 itibari 24 hafta boyunca uygulama ve ölçeklendirme için birebir hızlandırma desteği alarak projemiz üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.

STEM Destek Programı

STEM Destek Programı ile her sezon farklı proje ya da kurumların desteğiyle daha fazla dezavantajlı/kendi imkanları ile programlarımıza katılma imkanı olmayan çocuklara ve gençlere ulaşmayı hedeflenir. Bu program tüm takım desteklerinin üst çerçevesini oluşturur. Bilim Kahramanları Derneği’nin hedefi destek programı partnerlerinin sayısını mümkün olduğunca arttırmaktır.

STEM Destek Programı, öğrencilerine STEM çalışmalarını ulaştırmak isteyen öğretmenleri desteklemeyi hedefler çünkü bu öğretmenlerimiz STEM Elçilerimizdir.

Her sezon yenilenecek olan açık çağrılara başvuracak STEM Elçisi adayları, yürüttüğümüz uluslararası programların okullarında ya da kurumlarında uygulanmasını sağlar.

Program bazlı ya da genel başvuru yönteminin mümkün olduğu programa başvurular için dokümanları inceleyiniz.

STEM Destek Programı Tanıtımı

2021 – 2022 Açık Çağrılar

Başvuru Formu

BİLİM KAHRAMANLARI İLE SANAL BİLİM ATÖLYELERİ

Bilim Kahramanları İle Sanal Bilim Atölyeleri 16 Temmuz- 27 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan STEM etkinlikleridir.

Sanal Bilim Atölyeleri meraklı, araştıran, sorgulayan, 21. yüzyılın sorunlarına çözüm arayan, bilime ilgi duyan çocukları bir araya getirerek basit malzemelerle de bilim etkinlikleri yapabileceğini gösteren, farklı içeriklerde atölyeler dizisi olarak tasarlanmıştır.

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek ve tek seferde 90 dakika sürecek atölyeler ilkokul ve ortaokul çocuklarına yönelik olacaktır. Atölyelerde çocuklara Bilim Kahramanları Derneği profesyonelleri eşliğinde gönüllülerimiz rehberlik edecektir.

Her hafta uzay ve havacılık alanında mühendislik tasarım sürecine odaklanan Merak Makinesi atölyelerinin yanı sıra  farklı proje geliştirme tabanlı içerikler de eklenecektir. Diğer haftaların atölye içeriklerine dair duyuruları sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Atölye kaydı için tıklayınız.

Atölye kayıtları formda belirtilen tarihlerden 3 gün öncesine kadar açık olacaktır.

Atölye İçerikleri (Sınıf Düzeyi, Atölye Kontenjanı, Gerekli Malzemeler vb.) için tıklayınız.

Atölyeler eklendikçe bu doküman güncellenecektir.

Atölyelerle ilgili sorularınızın olması durumunda [email protected] adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlk Fırsat Programı – 2020

Bilim Kahramanları Derneği, az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlere işe geçişlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen İlk Fırsat Programı’nın 2020 STK paydaşlarındandır.

2019 yılında yaptığımız başvuru sonrasında program paydaşlarından birisi olduk. 2020 – 2021 dönemleri içerisinde program kapsamında bir gencin istihdamını üstlendik. Kurumsal İletişim Sorumlusu pozisyonumuzun desteklendiği program kapsamında çalışma arkadaşımız Yağmur Turan 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren aramıza katıldı.

İlk Fırsat Programı Hakkında

Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği İlk Fırsat Programı, üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekliyor ve aynı zamanda 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler sunuyor. Program kapsamında, Esas Sosyal katılımcıların tüm eğitim maliyetlerini üstlenirken, katılımcıların maaş masrafları Esas Sosyal ve kurumsal destekçiler tarafından karşılanıyor. Program hakkında detaylı bilgi almak için: www.ilkfirsat.org

Merak Makinesi

Bilim Kahramanları Derneği’nin Boeing desteği ile yürüttüğü Merak Makinesi projesi; çocukların sorgulama, problem çözme becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirerek mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmayı amaçlamaktadır.

Ocak 2016’da başlayan proje kapsamında, devlet okullarında yapılan etkinliklerle çocukların gönüllüler rehberliğinde, basit geri dönüşüm malzemelerinden havacılıkla ilgili tasarımlar ortaya koymaları ve yaptıkları tasarımın ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını daha detaylı kavramaları, böylelikle bu alana ilgi duymaları hedeflenmektedir.

Üniversite öğrencilerinin gönüllü desteği ile devlet okullarında uygulanan projede, çocuklar, 5 hafta boyunca aldıkları tasarım içerikli modüllerin sonunda gerçekleşen aile-çocuk şenliğinde, yapmış oldukları çalışmaları yetişkinlere sunmaktadırlar.

Proje gönüllüleri, katılacakları 2 günlük yüz yüze eğitim sonrası, 5 hafta boyunca, haftada 1 gün 3 saatlerini ayırarak, belirlenen okullardaki çocuklarla buluşup modülleri gerçekleştirmelerine rehberlik etmektedirler.

Proje, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nda da aktif olarak uygulanmaktadır.

NETAŞ – 23 Nisan Çocuk Şenliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özelinde NETAŞ A.Ş ile yapılan iş birliği kapsamında, 17 Nisan 2021 tarihinde, çalışan çocukları ile bir araya gelerek çevrim içi 23 Nisan Çocuk Şenliği gerçekleştirdik. Şenlikte teknoloji ve sanat odaklı t atölye gerçekleştirdik.

Atölye öncesi tüm çocuklara etkinlik malzemeleri, 23 Nisan tebrik kartı ve STEAM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) konulu 2 çocuk kitabı içeren “Her Çocuk Mucit Doğar STEM Seti” gönderdik. Atölyelere katılan ilkokul ve ortaokul seviyesinden 60 çocuğa, 18 Dernek gönüllümüz moderatörlük sağladı. 

Bu iş birliği için NETAŞ ekibine ve atölyelerde destek veren Dernek gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.

Şenliğe katılan çocukların geri bildirimlerine linkteki dijital portfolyodan ulaşabilirsiniz. 

Kastamonu Entegre A.Ş – 23 Nisan Şenliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, Kastamonu Entegre A.Ş çalışan çocukları ile 24 Nisan 2021 tarihinde, sürdürülebilirlik üzerine 23 Nisan şenliği gerçekleştirdik. 

Çocuklara, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve erişilebilir, çevre dostu şehirler üzerine bilgiler aktarıp çocukların gündelik malzemelerle tasarımlar yapmalarını sağladık. 

İki ayrı oturumda webinar şeklinde gerçekleşen şenliğe ilkokul ve ortaokul seviyesinden 100’e yakın çocuk katılım sağladı ve 3 Dernek gönüllümüz destek sağladı. Şenliğe katılan tüm çocuklara Kastamonu Entegre A.Ş ailesinin 23 Nisan kutlama notu eşliğinde bir bilim etkinlik kitabı hediye edildi. 

Kastamonu Entegre A.Ş ekibine ve destek veren Dernek gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.

Şenliğe katılan çocukların geri bildirimlerine linkteki dijital portfolyodan ulaşabilirsiniz.

Zemin İstanbul ile Sanal Merak Makinesi Atölyeleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Zemin İstanbul iş birliğiyle, 2, 4 ve 11 Aralık 2020 tarihlerinde, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik 3 kez sanal Merak Makinesi Atölyesi gerçekleştirdik.

Atölyelere katılan çocuklar, Bilim Kahramanları Derneği gönüllüleri rehberliğinde, uzay ve havacılık temalı etkinlikler gerçekleştirdiler.

Merak Makinesi proje içeriklerinin uygulandığı etkinliklerde çocuklar, gündelik malzemelerle uçakların kaplanması ve uzay araçlarının nasıl çalıştığını gösteren tasarımlar yaptılar. Zemin İstanbul iş birliği ile gerçekleşen 3 sanal atölyede 16 gönüllümüzün desteğiyle, 14 şehirden 93 çocuğa ulaştık.

Zemin İstanbul – Uluslararası Uzay Günü Atölyesi

7 Mayıs Uluslarası Uzay Günü kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin İstanbul iş birliğinde 10 farklı ilden katılım sağlayan 4. ve 5. sınıf çocuklarına yönelik çevrim içi Merak Makinesi – Hava Gücüyle Dönen Makine atölyesi gerçekleştirdik. 

Atölyeye katılan 30 çocuk, 13 Dernek gönüllülerimiz rehberliğinde uzay araçlarının nasıl çalıştığını gösteren bir mühendislik tasarımı deneyimlediler. 

Çevrim içi atölyede destek veren gönüllülerimize ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin İstanbul ekibine çok teşekkür ederiz.

Atölyeye katılan çocukların geri bildirimlerine linkteki dijital portfolyodan ulaşabilirsiniz.

AstraZeneca – Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Projesi

AstraZeneca ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamında, 5 şehirden 10 devlet okulunun 2020-2021 sezonunda Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League programına katılmaları sağlandı.

Proje kapsamında, takım koçları ile danışmanlarını proje ve sezon hakkında bilgilendirmek, diğer takımlarla aralarında destek ağı oluşturulmasını sağlamak amacıyla 9 Şubat 2021 tarihinde bir açılış toplantısı gerçekleştirdik.

10 Mayıs 2021 tarihinde, AstraZeneca Türkiye çalışanları ile desteklenen takımların bir araya geldiği bir buluşma gerçekleştirdik. Takımlar, PLAYMAKERS: Oyun Kurucular sezonu boyunca yaptıkları çalışmaları AstraZeneca çalışanları ile paylaştılar.

Gönüllü AstraZeneca Türkiye çalışanları, 22 Mayıs – 12 Haziran aralığında gerçekleşen 7. sezon festivallerine de katılarak, projede yer alan çocukların Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League sürecinde edindiği eğlenceli ve öğretici deneyimi izleme fırsatı buldular. AstraZeneca ile Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor projesine katılan 59 çocuğa süreçte 19 koç & danışman rehberlik etti.

AstraZeneca Türkiye ekibine ve projede yer alan tüm takımlara çok teşekkür ederiz. 

KIZLAR BİLİMLE BULUŞUYOR

Daha fazla kız çocuğunun bilimsel süreçlerde yer alması ve temel bilimler ve mühendislik alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini erken yaşta aşılamak için hayata geçirdiğimiz Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz 2018 yılında hayata geçirilmiştir. “Kızlar Bilimle Buluşuyor” projemiz ile 6-10 yaş arasındaki çocuklara bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik becerileri (STEM) kazandırmayı, kodlama alanında farkındalık yaratmayı, proje geliştirme, takım çalışması, sunum yapma gibi alanlarda da deneyim kazandırmayı hedefliyoruz.

Kızlar Bilimle Buluşuyor – 1. Faz

Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz Sivil Toplum için Destek Vakfı bünyesindeki Çocuk Fonu tarafından, Turkey Mozaik Foundation desteğiyle hayata geçirildi. 2018 Şubat ayında başlayan “Kızlar Bilim ile Buluşuyor” projemiz ile Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Jr. Programımız kapsamında farklı şehirlerden 12 kız takımını desteklemeyi hedefledik. Bu proje özelinde kendi imkanları ile bu tür STEM projelerine katılma imkanı olmayan devlet okullardan tamamı kızlardan oluşan takımlar kurma fırsatı elde ettik. Böylelikle hem devlet okulları tarafında fırsat eşitliğini sağlamaya katkı sunduk, hem de kız çocuklarının bilimsel etkinliklere katılımı konusunda onları teşvik etme fırsatı elde ettik.

Projenin 1. fazında; 8 farklı ilden 72 kız çocuğuna ulaştık. Yalnızca kız çocuklarından oluşan 12 Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor takımlarının desteklendiği iller şöyledir; Denizli, Diyarbakır, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun.

Kızlar Bilimle Buluşuyor  – 2. Faz

2018 – 2019 sezonunda, ilk kez destek aldığımız ve hayata geçirdiğimiz Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz, 2. yılında Destekle Değiştir etkinliğinin desteği ile Sivil Toplum için Destek Vakfı Çocuk Fonu tarafından desteklenmeye devam etti. 

Daha fazla kız çocuğunu erken yaşta bilimle buluşturma hayalimizi projenin ikinci yılında Adana, Antalya, Balıkesir, Batman, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mersin ve Samsun’dan 20 kız takımı ile hayata geçirdik. Projenin ikinci yılında 120 kız çocuğuna 40 koç & danışman rehberlik etti.

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League programı 6. sezonunda BOOMTOWN BUILD: Yeni Şehrin Mühendisleri temasıyla çalışmalara başlayan kızlar, Mart ayında Türkiye’de görülen COVID-19 salgını sonrası, sağlık koşulları nedeniyle çalışmalarına dijital araçlarla devam ettiler. 2020 Kasım ve Aralık aylarında düzenlediğimiz çevrimiçi fuarlara katılarak takım çalışmalarını, ürettikleri fikirlerini gözlemcilere sergilediler.

Kızlar Bilimle Buluşuyor Etki Çalışması

Projenin katılımcı kız çocuklarına etkisini görebilmek amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi STEM Merkezi ile iş birliği gerçekleştirdik. Bu kapsamda, BOOMTOWN BUILD: Yeni Şehrin Mühendisleri sezonunda Kızlar Bilimle Buluşuyor projemize katılan kız çocukları ve öğretmenleri üzerindeki etkiyi incelemek amacıyla anket ve odak grup görüşmeleri sonucu bir etki çalışması hazırlandı.

Kız çocuklarının STEM alanlarında çalışmalarını ve projeler üretmelerini teşvik etmeyi amaçlayan projenin etki analizinde, programın amaçlarıyla bağlantılı olarak, takım üyesi kızların STEM alanlarına ilgileri, STEM kariyerlerine olan ilgileri, STEM kimlikleri, STEM anlayışları başlıklarında araştırma sorularına odaklanıldı. Bu doğrultuda, programın başında ve sonunda STEM anlayışları ölçekleri uygulandı, program deneyimleriyle ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak amacıyla takım üyeleriyle çevrim içi odak görüşmeleri gerçekleştirildi.

Kızlar Bilimle Buluşuyor Etki Raporu’nun tamamına linkten ulaşabilirsiniz. Etki Raporu’nun kısa tanıtım filmine de buradan ulaşabilirsiniz.

Kızlar Bilimle Buluşuyor – 3. Faz

Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz 3. yılında Turkey Mozaik Foundation’ın desteğiyle Sivil Toplum Destek Vakfı’nın Çocuk Fonu kapsamında desteklenmeye hak kazandı. 

Projenin üçüncü yılında, Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore programımız kapsamında, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars,  Kastamonu, Kütahya, Mersin ve Sakarya illerinden 20 kız takımını destekledik. Projenin üçüncü yılında 117 kız çocuğuna 48 koç & danışman rehberlik etti.

Projede kız çocuklarına rehberlik eden takım koçları & danışmanlarına yönelik proje geliştirme, robotik-kodlama ve toplumsal cinsiyet alanlarında öğretmen eğitimleri ekledik ve eğitimlerin tamamını 13-20-21 Şubat 2021 tarihlerinde gerçekleştirdik.

Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League programı 7. sezonunda, PLAYMAKERS: Oyun Kurucular temasıyla çalışmalara başlayan kız çocukları, 2021 Mayıs ve Haziran aylarında düzenlediğimiz çevrim içi festivallere katılarak takım çalışmalarını, ürettikleri fikirlerini gözlemcilere sergilediler.

Pera Öğrenme

Bilim ve Teknoloji haftası kapsamında, 9-13 Mart 2021 tarihlerinde Pera Öğrenme Programları iş birliğimiz ile 6-9 yaş grubundan çocuklara Yeni Şehrin Mühendisleri atölyelerimizi gerçekleştirdik.

Farklı şehirlerden bireysel başvurular haricinde, Batman ve Diyarbakır’dan okul  grupları, Pera Müzesi Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyon sergisinden seçilmiş eserleri, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrim içi sergi turu ile gezdiler. Ayrıca, çocukların, atölyelerde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile tanışıp yaş gruplarına göre erişilebilir veya çevre dostu yapılar üzerine mühendislik örneklerini incelemeleri, bu alanlarda bilgi edinmeleri, yaşadıkları şehirlere daha farklı gözle bakmaları, kendi çözümlerini üretmeleri ve mühendislik alanlarına ilgi duymaları hedeflendi. 

Pera Öğrenme Programları ile Sanal Atölyeler 28 Dernek gönüllümüzün desteğiyle 114 çocuğa uygulandı.

Atölyelerdeki ev sahiplikleri desteği için Pera Öğrenme ekibine ve çocuklara moderatörlük yapan gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.

Atölyeye katılan çocukların geri bildirimlerine linkteki dijital portfolyodan ulaşabilirsiniz.

Bilim Kahramanları ile Sanal Bilim Atölyeleri

Bilim Kahramanları ile Sanal Bilim Atölyeleri 16 Temmuz – 3 Eylül 2020 tarihleri arasında Türkiye’nin farklı illerinden ilköğretim öğrencileri ile sanal ortamda bir araya gelerek gerçekleştirilen STEM etkinlikleridir.   

Sanal Bilim Atölyeleri çocukları 21. yüzyılın sorunları üzerine düşündürüp, çözüm üretmelerini ve merak etmelerini sağlayan, farklı içeriklerde atölyeler olarak tasarlanmıştır. Atölyelerde yer alan etkinlikler ve tasarımlar gündelik malzemelerle çocuklara bilimsel düşünme pratiği kazandırarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, mühendislik, uzay ve havacılık gibi konuları eğlenceli bir şekilde deneyimlemelerini sağlamaktadır.  

Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilen ve tek seferde 90 dakika süren atölyeler, ilkokul ve ortaokul çocuklarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Atölyelerde çocuklara Bilim Kahramanları Derneği profesyonelleri eşliğinde Dernek gönüllüleri rehberlik etmiştir.  

Sanal Bilim Atölyelerinde 42 gönüllümüzün desteği ile 35 farklı şehirden 272 çocuğa ulaşılmıştır.  

Sanal Bilim Atölyelerine katılan çocukların çalışmalarını incelemek için Bilim Kahramanları ile Sanal Bilim Atölyeleri Dijital Sergimizi ziyaret edebilirsiniz: Dijital Sergi 

Sanal Bilim Şenlikleri

Sanal Bilim Şenlikleri, 9 – 25 Haziran 2020 tarihleri arasında Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/ FIRST LEGO League Explore takımları ile sanal ortamda buluşarak gerçekleştirilen STEM etkinlikleridir. 

Projede, 2019 – 2020 “BOOMTOWN BUILD: Yeni Şehrin Mühendisleri” sezonu kapsamında çalışmalarına başlayan, ancak Koronavirüs (COVİD-19) önlemleri sebebiyle okulların uzaktan eğitime geçmesi ile ara vermek durumunda kalan, takımlarla etkinlikler yapılması amaçlanmıştır. Sanal Bilim Şenlikleri ile çocukların şehirlerdeki binalar üzerine düşünmesi, mühendislerin karşılaşılan sorunlara buldukları çözümleri fark etmeleri ve kendi çözümlerini diğer katılımcılarla paylaşmaları sağlanmıştır. Yeni Şehrin Mühendisleri teması kapsamında sezon boyunca üzerine çalıştıkları sağlam yapılar, çevre dostu binalar ve erişilebilir binalarla ilgili etkinliklerin yer aldığı şenlik evde bulunabilecek malzemelerle bir kule inşasını içeren eğlenceli bir etkinlikle sonlanmıştır.

5-6 Haziran tarihlerinde, 76 gönüllünün katılımıyla şenliklerde destek olacak gönüllüler için sanal gönüllü eğitimi gerçekleştirilmiştir. Sanal Bilim Şenlikleri’nde 59 gönüllümüzün desteği ile 29 farklı şehirden katılan 114 farklı kurumdan, 199 koç ve danışman ile 659 minik bilim kahramanına ulaşılmıştır.

Katılımcı takımların çalışmalarını incelemek için Sanal Bilim Şenlikleri Dijital Sergimizi ziyaret edebilirsiniz: Dijital Sergi

  1. Sanal Bilim Şenlikleri Akışı
  2. Sanal Bilim Şenlikleri için Gerekli Materyaller ve Notlar
  3. Katılımcı Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Takımları

FIRST ® LEGO® League Open International Turkey 2019 – İzmir 22-25 Mayıs 2019

Bilim Kahramanları Buluşuyor programının 15. yılında, fuarizmir ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde INTO ORBIT sezonunun dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen uluslararası turnuvalarından birine ev sahipliği yaptık.

22-25 Mayıs tarihleri arasında fuarizmir’de gerçekleşen FIRST LEGO League Open International Turkey 2019 ile; 40 fazla ülkeden, 82 takımı misafir ettik. Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar ve gençler; birbirleriyle tanışma şansı yakaladı, INTO ORBIT: Uzay Serüveni temasına dair projelerini paylaştı, bilimsel çalışmalarını kutladıkları ve doyasıya eğlendikleri dört gün geçirdiler.

Uluslararası turnuvanın detayları için: FIRST LEGO League Open International Turkey

Allianz Soma’da

Allianz Türkiye, “Allianz SomaDA” kapsamında, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımını sağlayarak; öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı. Proje dahilinde, 34 gönüllü öğretmen ve 150 öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımı 4 ay boyunca turnuvaya hazırlandı.

Turnuvaya hazırlık ve katılım süreçlerinin Somalı öğrencilerin üzerindeki etkilerini saptamak üzere uzman psikolog ve akademisyenler tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları turnuvaya katılan öğrencilere uygulanarak, betimsel analiz yöntemi ile elde edilen veriler Bilim Kahramanları Derneği tarafınca raporlandı.

Bu görüşmeler çerçevesinde hazırlanan raporda, bilimsel ve teknolojik çalışmaların, maden kazasının travmatik etkilerini azaltmakta olumlu katkıları olduğu belirlendi.
Hayatlarında ilk defa deneyimledikleri turnuvaların öğrencilere normal hayatlarına dönüş için katkı sağladığı, süreç boyunca kendilerini değerli hissettikleri, özgüven kazandıkları, eğlendikleri, artık daha mutlu, kararlı ve umutlu oldukları kaydedildi.

Raporda; robot programlama, tasarlama, jüri için sunum hazırlıkları gibi çalışmaların takım ruhunu geliştirdiği, okulda fen, matematik derslerine, sonrası için temel bilimler ve mühendislik alanlarındaki mesleklere olan ilgilerinin arttığı belirlendi. Öğrencilerin bu proje ile farklı yeteneklerini keşfettikleri, problemlerle baş etmeyi öğrendikleri, sosyalleşmelerine katkı sağladığı, kendilerini ifade etme ve iletişim becerilerini geliştirdikleri ayrıca sürecin öğrencilere öğrenmenin, keşfetmenin ve paylaşmanın kaybetmekten daha değerli olduğunu fark etmeleri konusunda da destek olduğu saptandı.

Bilim Kahramanları Gemlik’te Buluşuyor

Borusan Holding’in desteğiyle 2014 yılında Bursa’nın Gemlik ilçesindeki 100 çocuğa yönelik başlatılan “Bilim Kahramanları Gemlik’te Buluşuyor” projesi ile çocuklara bilimi sevdirmek ve bu alandaki farklı kariyer seçeneklerini tanımaları hedeflendi.

Bu proje kapsamında Gemlik devlet okullarında kurulan 10 takım, 2014-2015 sezonu Bursa yerel turnuvasını ziyaret ettiler. Robot atölyeleri ve proje sahnesi çalışmalarını yürüten takımlar 2015-2016 sezonunda “çöpe çözüm, çöple çözüm” temalı Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarına katıldılar.

Hugo Boss’la Bilim Kampı

Bilim Kahramanları Derneği Hugo Boss desteğiyle, Hugo Boss çalışanlarının çocuklarına yönelik gerçekleştirilen 5 günlük Robotik Kampı’yla, çocuk ve gençlerin tasarım, robot ve kodlama becerilerinin geliştirilmesine ve bu alanlara ilgi duymalarını sağlamaya yönelik aktiviteler gerçekleştirmek amaçlandı.

Çocuklar ve gençler, bir hafta boyunca robot tasarlamayı ve programlamayı öğrenerek, Hugo Boss fabrikası için kumaş sayan, taşıyan ve kumaşları rengine göre ayıran robotik modeller geliştirdiler. Bir haftanın sonunda çocuklar, ailelerine eğitmenlik yaparak projelerine program yazmayı öğretip keyifli vakit geçirdiler.

Kızlar Bilimle Buluşuyor

Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz Sivil Toplum için Destek Vakfı bünyesindeki Çocuk Fonu tarafından, Turkey Mozaik Foundation desteğiyle hayata geçirildi. Şubat ayında başlayan “Kızlar Bilim ile Buluşuyor” projemiz ile 6-10 yaş arasındaki çocuklara bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik becerileri (STEM) kazandırmayı, kodlama alanında farkındalık yaratmayı, proje geliştirme, takım çalışması, sunum yapma gibi alanlarda da deneyim kazanmalarına fırsat veren Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Jr. programımızın kapsamında farklı şehirlerden 12 kız takımını desteklemeyi hedefledik. Bu proje özelinde kendi imkanları ile bu tür STEM projelerine katılma imkanı olmayan devlet okullardan tamamı kızlardan oluşan takımlar kurma fırsatı elde ettik. Böylelikle hem devlet okulları tarafında fırsat eşitliğini sağlamaya katkı sunduk, hem de kız çocuklarının bilimsel etkinliklere katılımı konusunda onları teşvik etme fırsatı elde ettik.

Proje ile 8 farklı ilden 72 kız çocuğuna ulaştık. Yalnızca kız çocuklarından oluşan 12 Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor takımlarının desteklendiği iller şöyledir; Denizli, Diyarbakır, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun.

Bilim Kahramanları Derneği Temsilcilik Modelinin Geliştirilmesi ve Uygulanması Projesi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından sürdürülen Sivil Düşün Programı Örgütlenme desteği kapsamında temsilcilik modelinin geliştirilmesi ve uygulanması projesini hayata geçirdik.

Türkiye’nin farklı illerinde bilimin ve bilimsel çalışmanın yaygınlaştırılması, çocukların ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşması ve bilim insanlarının desteklenmesi amacıyla yerelde geliştireceğimiz işbirliklerinin yöntemlerini ve yaygınlaşma stratejimizi konuşmak üzere bir araya geldiğimiz örgütlenme toplantısı sayesinde, temsilcilik modelimiz için fikir alışverişinde bulunduk. 5 ilden katılan 7 paydaşımız ile gerçekleştirdiğimiz toplantı için Sivil Düşün’e teşekkür ediyoruz.