Projelerimiz2020-05-06T10:39:34+03:00

Projelerimiz

İlk Fırsat Programı

Bilim Kahramanları Derneği, az bilinen devlet üniversitelerden mezun gençlere işe geçişlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen İlk Fırsat Programı’nın STK paydaşlarındandır.

2019 yılında yaptığı başvuru sonrasında programın paydaşlarından biri olan Bilim Kahramanları Derneği, 2020-2021 dönemleri içerisinde program kapsamında bir gencin istihdamını sağlayacaktır. Esas Sosyal’in geliştirdiği ve desteklediği İlk Fırsat Programı, üniversiteden yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında (STK) 12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmalarını destekliyor ve aynı zamanda 21. Yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler sunuyor. Program kapsamında, Esas Sosyal katılımcıların tüm eğitim maliyetlerini üstlenirken, katılımcıların maaş masrafları Esas Sosyal ve Kurumsal Destekçiler tarafından karşılanıyor. Program hakkında detaylı bilgi almak için: www.ilkfirsat.org

Kızlar Bilimle Buluşuyor – 2. Faz

Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz Sivil Toplum için Destek Vakfı bünyesindeki Çocuk Fonu kapsamında bu sezon ikinci yılında. 2019 – 2020 sezonunda Destekle Değiştir etkinliğinin desteğiyle ikinci fazına devam ettiğimiz “Kızlar Bilim ile Buluşuyor” projemiz ile 6-10 yaş arasındaki çocuklara bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik becerileri (STEM) kazandırmayı, kodlama alanında farkındalık yaratmayı, proje geliştirme, takım çalışması, sunum yapma gibi alanlarda da deneyim kazanmalarına fırsat veren Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Jr. programımızın kapsamında farklı şehirlerden 20 kız takımını desteklemeyi hedefliyoruz. Bu proje özelinde kendi imkanları ile bu tür STEM projelerine katılma imkanı olmayan devlet okullardan tamamı kızlardan oluşan takımlar kurma fırsatı elde ediyoruz. Böylelikle hem devlet okulları tarafında fırsat eşitliğini sağlamaya katkı sunuyoruz, hem de kız çocuklarının bilimsel etkinliklere katılımı konusunda onları teşvik etme fırsatı elde ediyoruz.

Bu sezon BOOMTOWN BUILD: Yeni Şehrin Mühendisleri temasıyla çalışmalarına başlayan kız takımları 16 farklı şehirden. Kızlar; Adana, Antalya, Balıkesir, Batman, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Mersin, Samsun şehirlerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Merak Makinesi

Bilim Kahramanları Derneği’nin Boeing desteği ile yürüttüğü Merak Makinesi projesi; çocukların sorgulama, problem çözme becerilerini geliştirip yaratıcılıklarını harekete geçirerek mühendislik ve bilime olan ilgilerini arttırmayı amaçlamaktadır.

Ocak 2016’da başlayan proje kapsamında, devlet okullarında yapılan etkinliklerle çocukların gönüllüler rehberliğinde, basit geri dönüşüm malzemelerinden havacılıkla ilgili tasarımlar ortaya koymaları ve yaptıkları tasarımın ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını daha detaylı kavramaları, böylelikle bu alana ilgi duymaları hedeflenmektedir.

Üniversite öğrencilerinin gönüllü desteği ile devlet okullarında uygulanan projede, çocuklar, 5 hafta boyunca aldıkları tasarım içerikli modüllerin sonunda gerçekleşen aile-çocuk şenliğinde, yapmış oldukları çalışmaları yetişkinlere sunmaktadırlar.

Proje gönüllüleri, katılacakları 2 günlük yüz yüze eğitim sonrası, 5 hafta boyunca, haftada 1 gün 3 saatlerini ayırarak, belirlenen okullardaki çocuklarla buluşup modülleri gerçekleştirmelerine rehberlik etmektedirler.

Proje, 2017-2018 eğitim öğretim yılında İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nda da aktif olarak uygulanmaktadır.

FIRST® LEGO® League Open International Turkey 2019 – İzmir 22-25 Mayıs 2019

Bilim Kahramanları Buluşuyor programının 15. yılında, fuarizmir ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde INTO ORBIT sezonunun dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen uluslararası turnuvalarından birine ev sahipliği yaptık.

22-25 Mayıs tarihleri arasında fuarizmir’de gerçekleşen FIRST LEGO League Open International Turkey 2019 ile; 40 fazla ülkeden, 82 takımı misafir ettik. Dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar ve gençler; birbirleriyle tanışma şansı yakaladı, INTO ORBIT: Uzay Serüveni temasına dair projelerini paylaştı, bilimsel çalışmalarını kutladıkları ve doyasıya eğlendikleri dört gün geçirdiler.

Uluslararası turnuvanın detayları için: FIRST LEGO League Open International Turkey

Allianz Soma’da

Allianz Türkiye, “Allianz SomaDA” kapsamında, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımını sağlayarak; öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı. Proje dahilinde, 34 gönüllü öğretmen ve 150 öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımı 4 ay boyunca turnuvaya hazırlandı.

Turnuvaya hazırlık ve katılım süreçlerinin Somalı öğrencilerin üzerindeki etkilerini saptamak üzere uzman psikolog ve akademisyenler tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları turnuvaya katılan öğrencilere uygulanarak, betimsel analiz yöntemi ile elde edilen veriler Bilim Kahramanları Derneği tarafınca raporlandı.

Bu görüşmeler çerçevesinde hazırlanan raporda, bilimsel ve teknolojik çalışmaların, maden kazasının travmatik etkilerini azaltmakta olumlu katkıları olduğu belirlendi.
Hayatlarında ilk defa deneyimledikleri turnuvaların öğrencilere normal hayatlarına dönüş için katkı sağladığı, süreç boyunca kendilerini değerli hissettikleri, özgüven kazandıkları, eğlendikleri, artık daha mutlu, kararlı ve umutlu oldukları kaydedildi.

Raporda; robot programlama, tasarlama, jüri için sunum hazırlıkları gibi çalışmaların takım ruhunu geliştirdiği, okulda fen, matematik derslerine, sonrası için temel bilimler ve mühendislik alanlarındaki mesleklere olan ilgilerinin arttığı belirlendi. Öğrencilerin bu proje ile farklı yeteneklerini keşfettikleri, problemlerle baş etmeyi öğrendikleri, sosyalleşmelerine katkı sağladığı, kendilerini ifade etme ve iletişim becerilerini geliştirdikleri ayrıca sürecin öğrencilere öğrenmenin, keşfetmenin ve paylaşmanın kaybetmekten daha değerli olduğunu fark etmeleri konusunda da destek olduğu saptandı.

Bilim Kahramanları Gemlik’te Buluşuyor

Borusan Holding’in desteğiyle 2014 yılında Bursa’nın Gemlik ilçesindeki 100 çocuğa yönelik başlatılan “Bilim Kahramanları Gemlik’te Buluşuyor” projesi ile çocuklara bilimi sevdirmek ve bu alandaki farklı kariyer seçeneklerini tanımaları hedeflendi.

Bu proje kapsamında Gemlik devlet okullarında kurulan 10 takım, 2014-2015 sezonu Bursa yerel turnuvasını ziyaret ettiler. Robot atölyeleri ve proje sahnesi çalışmalarını yürüten takımlar 2015-2016 sezonunda “çöpe çözüm, çöple çözüm” temalı Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvalarına katıldılar.

Hugo Boss’la Bilim Kampı

Bilim Kahramanları Derneği Hugo Boss desteğiyle, Hugo Boss çalışanlarının çocuklarına yönelik gerçekleştirilen 5 günlük Robotik Kampı’yla, çocuk ve gençlerin tasarım, robot ve kodlama becerilerinin geliştirilmesine ve bu alanlara ilgi duymalarını sağlamaya yönelik aktiviteler gerçekleştirmek amaçlandı.

Çocuklar ve gençler, bir hafta boyunca robot tasarlamayı ve programlamayı öğrenerek, Hugo Boss fabrikası için kumaş sayan, taşıyan ve kumaşları rengine göre ayıran robotik modeller geliştirdiler. Bir haftanın sonunda çocuklar, ailelerine eğitmenlik yaparak projelerine program yazmayı öğretip keyifli vakit geçirdiler.

Kızlar Bilimle Buluşuyor

Kızlar Bilimle Buluşuyor projemiz Sivil Toplum için Destek Vakfı bünyesindeki Çocuk Fonu tarafından, Turkey Mozaik Foundation desteğiyle hayata geçirildi. Şubat ayında başlayan “Kızlar Bilim ile Buluşuyor” projemiz ile 6-10 yaş arasındaki çocuklara bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik becerileri (STEM) kazandırmayı, kodlama alanında farkındalık yaratmayı, proje geliştirme, takım çalışması, sunum yapma gibi alanlarda da deneyim kazanmalarına fırsat veren Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Jr. programımızın kapsamında farklı şehirlerden 12 kız takımını desteklemeyi hedefledik. Bu proje özelinde kendi imkanları ile bu tür STEM projelerine katılma imkanı olmayan devlet okullardan tamamı kızlardan oluşan takımlar kurma fırsatı elde ettik. Böylelikle hem devlet okulları tarafında fırsat eşitliğini sağlamaya katkı sunduk, hem de kız çocuklarının bilimsel etkinliklere katılımı konusunda onları teşvik etme fırsatı elde ettik.

Proje ile 8 farklı ilden 72 kız çocuğuna ulaştık. Yalnızca kız çocuklarından oluşan 12 Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor takımlarının desteklendiği iller şöyledir; Denizli, Diyarbakır, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun.

Bilim Kahramanları Derneği Temsilcilik Modelinin Geliştirilmesi ve Uygulanması Projesi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından sürdürülen Sivil Düşün Programı Örgütlenme desteği kapsamında temsilcilik modelinin geliştirilmesi ve uygulanması projesini hayata geçirdik.

Türkiye’nin farklı illerinde bilimin ve bilimsel çalışmanın yaygınlaştırılması, çocukların ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşması ve bilim insanlarının desteklenmesi amacıyla yerelde geliştireceğimiz işbirliklerinin yöntemlerini ve yaygınlaşma stratejimizi konuşmak üzere bir araya geldiğimiz örgütlenme toplantısı sayesinde, temsilcilik modelimiz için fikir alışverişinde bulunduk. 5 ilden katılan 7 paydaşımız ile gerçekleştirdiğimiz toplantı için Sivil Düşün’e teşekkür ediyoruz.