Yılın Bilim İnsanı / Genç Bilim İnsanı Ödülleri

Genç Bilim İnsanı Ödülleri yılın Bilim İnsanı programı çatısı altında uygulanmaktadır. Program ile her sene 3 farklı üniversitenin işbirliğinde bilime farklı alanlarda katkı sunan genç bilim insanlarına teşekkür edilmektedir.

Kimler Başvurabilir: 38 yaşını doldurmamış, temel bilimler ve mühendislik alanlarına uluslararası düzeyde katkılarda bulunmuş, ülkemizde bu alanların gelişmesi ve görünürlüğünün arttırılmasında öncü olmuş gerçek kişiler Genç Bilim İnsanı Ödülleri projesine başvurabilirler.

Değerlendirme Kategorileri: Genç Bilim İnsanı Ödül başvuruları proje ortağı 3 üniversite rektörünün belirlemiş olduğu seçici kurul tarafından;

  • Bilime katkı
  • Bilimin yayılmasına katkı
  • Bilimin toplum yararına kullanılmasına katkı

Kategorileri üzerinden değerlendirilmektedir. Başvurular arasından seçilen Yılın Genç Bilim İnsanları, Genç Bilim İnsanı Ödül Töreni ile kamuoyuna tanıtılır.

2021 Genç Bilim İnsanı Ödülleri, temel bilimler ve mühendislik alanlarına uluslararası düzeyde katkılarda bulunmuş, ülkemizde bu alanların gelişmesi ve görünürlüğünün artırılmasında öncü olmuş, 31 Aralık 2021 tarihinde 38 yaşını doldurmamış (1 Ocak 1983’ten sonra doğmuş) bilim insanlarımız arasından seçilecektir.