Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST ® LEGO® League Explore  6-10 yaş arası 3-6 kişilik takımlardan oluşan çocuklara yönelik eğlenceli bir STEM programıdır. STEM (science, technology, engineering  and math) programı, fen, teknoloji, mühendislik ve matematiği temsil eder. Her yıl yeni ve heyecan verici bir konusu vardır. Bu konu “sezon teması” olarak isimlendirilir.

  • Programa katılan Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST®  LEGO® League Explore takımları, sezon teması hakkında bilgi edinirler.
  • Her takım özel LEGO Education Keşif Modeli (Inspire Model) ile gerçek dünya ile bağlantılı temayı keşfetmeye başlar.
  • Öğrendiklerini göstermek için takım modeli tasarlarlar ve inşa ederler.
  • LEGO Education WeDo 2.0 veya SPIKE Essential robot seti kullanarak modellerinde en az bir motorlu parça programlarlar.
  • Keşif yolculuğunda öğrendiklerini anlatan bir “Anlat Bana!” posteri tasarlarlar.
  • Tüm takımlar FIRST öz değerlerini uygularlar. Bu öz değerler yenilik, katılım ve takım çalışmasıdır.
  • Sezon sonunda, takımlar fikirlerini paylaşmak ve eğlenmek için yerel ortaklar tarafından düzenlenen festivallerde bir araya gelip paylaşım yaparlar.

MİNİK BİLİM KAHRAMANLARI BULUŞUYOR / FIRST® LEGO® LEAGUE EXPLORE PROGRAMINA DAHİL OLMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR? 

Her sezon Ağustos – Eylül aylarında yeni sezon bilgileri açıklanır ve kayıtlar başlar. Çocuklara rehberlik edecek bir takım koçu takım kaydı oluşturur, takım adına Keşif Seti temin edilir ve 6-10 yaş arası  3-6 kişilik takımlar oluşturulur.

Kayıt süreci ve daha fazlası için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz:

MİNİK BİLİM KAHRAMANLARI BULUŞUYOR / FIRST® LEGO® LEAGUE EXPLORE PROGRAMINA BUGÜNE KADAR KAÇ ÇOCUK KATILDI?

2007 yılında FIRST (For Recognition and Inspiration of Science and Technology) ve LEGO® Education iş birliğiyle FIRST LEGO League Explore programı oluşturuldu. Programla her sene 90 aşkın ülkeden binlerce çocuğa ulaşılmaktadır. 

FIRST LEGO League Explore programı, 2014 yılından beri Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği aracılığıyla Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor adıyla uygulanmaktadır. 2014 yılından beri Türkiye genelinde 3.806 takımdan 21.373 çocuğa ulaşıldı.